top of page

Co obejmuje identyfikacja wizualna?


Identyfikacja wizualna to czasami dla przedsiębiorców pojęcie widmo. Bardzo często przewija się ono w rozmowach na temat budowania strategii marki, jednak nie zawsze wiadomo, o co z nim tak naprawdę chodzi, ani dlaczego warto się nim szczególnie zainteresować. Co obejmuje identyfikacja wizualna? Na to pytanie odpowiadamy nie tylko w tym artykule, ale również w ramach indywidualnej współpracy z klientami.


Identyfikacja wizualna - co zawiera, jak ją scharakteryzować?

Znajomość pewnych terminów związanych z promocją marki oraz skutecznym brandingiem powinna być powszechna. Jest to uwarunkowane przede wszystkim tym, jak obecnie wykorzystuje się wspomnianą identyfikację. Bez niej trudno mówić o budowaniu pewnej pozycji marki wśród konkurencji, szczególnie jeśli dopiero zaczyna ona swoją przygodę w danej branży. Wiedząc, co obejmuje identyfikacja wizualna można dużo lepiej zorientować się w tym szerokim temacie, jednocześnie planując swoje działania. Zanim jednak zostanie opracowana strategia, dopasowana indywidualnie do konkretnego przypadku, a także branży, należy określić to, czym tak naprawdę jest identyfikacja wizualna. Co zawiera to zagadnienie?


Identyfikację wizualną uważa się za podstawowy element tworzenia wizerunku firmy lub marki. Można zatem powiedzieć, że identyfikacja jest konieczna do tego, aby od podstaw zbudować jej tożsamość oraz świadomość potencjalnych klientów na temat jej istnienia. Bez tego bardzo trudno opracowywać jakiekolwiek dodatkowe działania marketingowe, ponieważ nie będzie na czym ich oprzeć. Dobry branding w odpowiedni sposób określa to, jak marka ma być postrzegana w przyszłości.


Co obejmuje identyfikacja wizualna jako podstawa do innych działań marketingowych?

Identyfikacja wizualna marki nie jest elementem odosobnionym, który można traktować jako odrębną od innych działań marketingowych kwestię. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ to właśnie na profesjonalnym brandingu można budować wszystkie inne strategie dotyczące skutecznej reklamy i promocji. Dla przykładu: jeśli mamy do czynienia z firmą produkcyjną, promowanie kolejnej linii produktów musi odbywać się w zgodzie ze stworzoną wcześniej identyfikacją wizualną. Dlatego też w ramach promocji korzysta się z przyjętej kolorystyki oraz innych cech dotyczących prezentacji produktów, ale nie tylko. Określone wytyczne muszą być przestrzegane również w ramach tworzenia reklam, niezależnie od tego, czy znajdą one swoje miejsce w mediach, czy może będą typowymi reklamami outdoorowymi.


Poprawna identyfikacja wizualna - co zawiera, czym się kierować podczas jej tworzenia?

Jak w przypadku każdego innego działania promocyjnego, również przy tworzeniu identyfikacji wizualnej należy opierać się na pewnych wytycznych, gwarantujących pozostanie na odpowiednim poziomie. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego do tworzenia poprawnego brandingu należy wykorzystać doświadczenie specjalistów. Bez tego praktycznie niemożliwe staje się dostosowanie do ogólnych norm, zapewniających dużo większe szanse zaistnienia na rynku, a co za tym idzie - zapisania się w świadomości odbiorców. Zanim zostanie określone, co obejmuje identyfikacja wizualna, dobrze jest określić kilka najważniejszych kwestii dotyczących brandingu. Aby dobrze spełniał on swoje zadanie, a jego tworzenie nie stało się pretekstem do wyrzucenia pieniędzy w błoto, należy go przede wszystkim dostosować do charakterystyki firmy. Pomocne będzie tutaj określenie grupy docelowej i sposobu komunikacji z nią. Na przykładzie tych wartości zazwyczaj można określić podstawowy opis firmy. W ramach indywidualnych ustaleń dobrze jest także poruszyć kwestię polityki firmy, mającej bardzo duży wpływ na identyfikację wizualną. Elementy tej strategii muszą być zgodne z taką polityką, zatem jeśli firma wyklucza jakiś sposób działania, to specjaliści muszą o tym wiedzieć już na samym początku współpracy. Istnieją również ogólne zasady, którymi należy się kierować podczas tworzenia odpowiedniego brandingu. Należy do nich przede wszystkim zasada przejrzystości, która sprawia, że przekaz jest czytelny dla odbiorcy, łatwo go zauważyć i zapamiętać. Dobrze skomponowana identyfikacja wizualna ma również wywoływać u zainteresowanych pozytywne skojarzenia, zachęcając do korzystania z usług czy oferty firmy.


Profesjonalna identyfikacja wizualna - elementy

Każda branża rządzi się swoimi prawami, jednak niektóre elementy identyfikacji wizualnej są wspólne. Do najpowszechniejszych zalicza się logotyp firmy, a także ogólnie przyjętą kolorystykę. Wybrane kolory stosuje się na wszystkich materiałach promocyjnych firmy, tak samo, jak przyjęte czcionki. Do szerokiego pojęcia identyfikacji wizualnej zalicza się również wygląd produktów i opakowań, zgodnych z szatą graficzną przyjętą dla materiałów drukowanych. Branding w dzisiejszych czasach musi się także odnosić do wyglądu strony internetowej, jako że ten typ marketingu odgrywa bardzo dużą rolę w promocji. W przypadku niektórych działalności usługowych i sprzedażowych do elementów identyfikacji wizualnej zalicza się również dress code pracowników.

Comments


bottom of page