top of page

Identyfikacja wizualna - co to jest i jakie jest jej zadanie?


Nie ma na świecie firmy, która nie chciałaby się wyróżnić na rynku i stać się atrakcyjną dla szerokiego grona klientów. Tymczasem wiele z nich nie wie, jak to osiągnąć, a odpowiedź jest niezwykle prosta – poprzez identyfikację wizualną. To ona sprawia, że marka zyskuje oryginalną, rozpoznawalną osobowość, która przemawia do konsumenta i zapada mu w pamięć. O tym, co to jest identyfikacja wizualna oraz dlaczego ma tak ogromne znaczenie dla sukcesu firmy, opowiadamy w poniższym artykule.


Identyfikacja wizualna – co to?

O tym, co to jest identyfikacja wizualna i jaką pełni rolę, można mówić długo. My podsumujemy najważniejsze kwestie oraz wnioski wynikające z naszego wieloletniego doświadczenia na rynku. Identyfikacja wizualna to przede wszystkim narzędzie, za pomocą którego tworzy się indywidualny wizerunek firmy. Zawierają się w niej wszelkie symbole i oznaczenia graficzne mające być kojarzone z marką, a także podejmowane przez nią zachowania czy stosowane procedury. Mają one na celu wyrazić to, jakimi wartościami kieruje się firma w swojej działalności, na przykład przy tworzeniu produktów. Co więcej, ukierunkowane są na to, by pokazać historię marki, ale również jej misję, która napędza wszelkie podejmowane działania.


Po co identyfikacja wizualna?

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, po co identyfikacja wizualna powinna być wdrażana. Ze względu na to, że niewiele osób jest świadomych zasad działania obecnego marketingu, nie upatrują w niej środka do osiągnięcia swoich celów. Jednak – jak pokazuje nasze wieloletnie doświadczenie – identyfikacja wizualna jest niezbędna do tego, by odnieść sukces na rynku i to niezależnie od branży. Przede wszystkim czyni markę rozpoznawalną, a ponadto doskonale odróżnialną od innych.


Dzięki identyfikacji wizualnej klient wie, z jaką dokładnie firmą ma do czynienia. Dobrze stworzony, oryginalny wizerunek marki pomaga mu dokonać wyboru między konkurencją, ponieważ ma pewność co do jakości świadczonych usług czy oferowanych produktów. Dzieje się tak dzięki utworzeniu skojarzeń z symbolami, barwami, dźwiękami, językiem – wszystkim, co ma potencjał do oddziaływania na zmysły i wywoływania konkretnych emocji.


Co to jest identyfikacja wizualna i jaka powinna ona być?

Wiedza o tym, po co identyfikacja wizualna jest wdrażana, powinna być ważnym elementem funkcjonowania firmy. Dostarcza bowiem wskazówek co do tego, w jaki sposób należy ją tworzyć, by okazała się skuteczna. Z racji tego, że ma pomóc klientowi rozróżnić markę od konkurencji, podejmowane działania i wdrażane rozwiązania muszą być dopasowane do profilu firmy oraz wyróżniać się oryginalnością.


Jeżeli chcemy, by wizerunek został szybko i trwale zapamiętany, system identyfikacji powinien być natomiast zauważalny, przejrzysty, czytelny oraz wywoływać konkretne skojarzenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest również to, by wszystkie jego elementy charakteryzowały się spójnością.


Jeżeli więc dążymy do tego, by wizerunek marki wywoływał silny, pozytywny i długotrwały efekt, musimy zadbać o takie jego części składowe, jak logotyp, kolory firmowe czy typografia, wygląd strony internetowej oraz profili społecznościowych, wszelkiego rodzaju szyldy, tabliczki, ulotki bądź opakowania produktów. Wszystkie elementy muszą jasno komunikować, jaka jest dana firma, jak postępuje, po co działa i w jaki sposób się wyróżnia, a jednocześnie ze sobą współgrać, by przekaz był jak najbardziej spójny.


Identyfikacja wizualna – co to i jak powstaje?

Aby wszystkie elementy identyfikacji były spójne, najpierw muszą zostać dokładnie przemyślane. Taki proces jest wieloetapowy i wymagający, jednak przynosi efektowne rezultaty, o czym nasi klienci przekonali się niejednokrotnie. Warto zdefiniować to, jak my sami interpretujemy prowadzoną działalność oraz w czym tkwi jej wartość. Niezbędnym elementem jest również ustalenie grupy odbiorców – kim są, jaki prowadzą styl życia i jakie mają potrzeby. Te składowe wskażą nam sposób, w jaki marka może je zaadresować.


Co ważne, my sami musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć, ustalone cele powinny nam jasno przyświecać. Warto zadać sobie pytanie, po co identyfikacja wizualna jest w ogóle tworzona w naszym przypadku. Kluczowa jest również analiza rynku, w szczególności branży, w jakiej działamy i konkurencji, na tle której chcemy się wyróżnić. Gdy już ustalimy te kwestie, pozostaje nam dobrać strategie oraz narzędzia niezbędne do realizacji określonych wcześniej celów – tylko tyle i aż tyle.


Dlaczego ważna jest identyfikacja wizualna? Podsumowanie

Identyfikacja wizualna to tak naprawdę inwestycja w rozwój marki. Możemy ją zrealizować na początku istnienia naszej działalności, a także w jej trakcie. Harmonijny wizerunek firmy przyciąga uwagę, oddziałuje na zmysły i emocje, tworzy konkretne, pozytywne skojarzenia, a w rezultacie zapada w pamięć oraz pozwala marce stać się rozpoznawalną na tle konkurencji. Właśnie te korzyści wyjaśniają najlepiej, dlaczego ważna jest identyfikacja wizualna. Rezygnując z niej, spisujemy je wszystkie na straty. Natomiast inwestując w nią – torujemy sobie prostą drogę do sukcesu.Comments


bottom of page