top of page

Jak zdobyć przewagę konkurencyjną? Postaw na dobry branding!Stworzenie własnej wizji działania biznesu to jedno - kolejnym wyzwaniem bardzo szybko staje się przetrwanie w świecie, w którym na samym początku dominuje konkurencja. Obecnie rzadko zdarza się przedsiębiorcom od razu wejść w taką niszę rynkową, która zapewniłaby swobodne działanie praktycznie bez obaw o strategie konkurencji. W zdecydowanej większości przypadków rozwojem działalności trzeba umiejętnie kierować w taki sposób, żeby na tle innych firm o podobnym profilu wypaść dobrze. Jak budować przewagę konkurencyjną, jednocześnie nie rezygnując całkowicie ze swoich strategii dotyczących rozwoju?


Jak zdobyć przewagę konkurencyjną - wyjaśnienie terminu

Konieczność rywalizowania na pewnych polach z konkurencją wydaje się oczywista nawet dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem biznesu. Doskonale wiedzą już o tym doświadczeni gracze, na rywalizowaniu z konkurencją spędzający każdy kolejny miesiąc.


Niezależnie od stażu pracy, samo zagadnienie tego, jak budować przewagę konkurencyjną firmy nie zawsze jest do końca jasna. Oczywiście taka przewaga wydaje się głównym celem każdego przedsiębiorcy, to właśnie ona powoduje, że można być spokojnym o zainteresowanie klientów ofertą. Sukces w tej dziedzinie bezwzględnie musi zostać poparty szeroką wiedzą teoretyczną. Na sam początek wyjaśnijmy sobie, jak można precyzyjnie zdefiniować konkurencję. Są to firmy, które funkcjonują w podobnym obszarze biznesowym. Marki określane jako konkurencyjne kierują swoją ofertę do tej samej grupy docelowej, dlatego też ich sukces może okazać się bardzo niekorzystny dla firmy klienta. Wiedząc, jak zdobyć przewagę konkurencyjną, można ustrzec się przed podobną porażką.


Identyfikacja konkurencji, a to, jak zwiększyć konkurencyjność firmy

Stawiając sobie za cel określenie tego, jak zdobyć przewagę konkurencyjną, nie można zapominać o absolutnych podstawach. Punktem wyjścia powinno być przede wszystkim zawężenie pojęcia konkurencji. Wśród tych marek, które swój przekaz kierują bezpośrednio do tej samej grupy klientów, należy wyróżnić te z wyraźną i interesującą komunikacją marketingową. Kiedy jest ona interesująca? Wtedy, gdy pewne elementy są wartościowe z punktu widzenia marketingowego, a potencjalni klienci reagują na wybrane przekazy reklamowe. Warto mieć na uwadze, które elementy komunikacji marketingowej stosowanej przez konkurencję stają się dla nas wzorem, a być może nawet prezentują bardzo wysoki poziom - do niego warto jest dążyć w ramach realizowania własnej strategii.


Kolejnym krokiem w ramach poprawnej identyfikacji konkurencji jest stworzenie kompletnej listy firm, z którymi prowadzona jest bezpośrednia rywalizacja o pozyskanie nowych klientów. Ważne w odniesieniu do opracowania dobrej strategii jest także wyróżnienie konkurencji pośredniej. Zalicza się do niej firmy oferujące inne produkty lub usługi, które jednak zaspokajają taką samą potrzebę. Chcąc wiedzieć, jak zdobyć przewagę konkurencyjną, trzeba mieć na uwadze również działania takich podmiotów, ponieważ mogą one konkurować o zainteresowanie tej samej grupy klientów.


Jak budować przewagę konkurencyjną - praktyczne wskazówki

Określenie tego, jakie podmioty można zaliczać to konkurencji jest jedynie początkiem budowania strategii. Posiadając odpowiednie informacje na ten temat da się zbudować skuteczny plan działania, dzięki któremu będzie możliwe wdrożenie pewnych działań w życie. Jako profesjonaliści zajmujemy się szeregiem elementów wchodzących w skład takiego procesu, dlatego doskonale wiemy, jak wygląda on od środka. Możemy więc przedstawiać klientom skuteczne rozwiązania z tego zakresu, dbając o ich indywidualnie dopasowanie do charakterystyki danej branży. Zatem jak budować przewagę konkurencyjną, robiąc to skutecznie? Przede wszystkim należy skupić się na wdrożeniu wyróżników marki. Identyfikacja wizualna ma w tym kontekście niezwykle duże znaczenie, ponieważ to właśnie ona sprawia, że marka zapisuje się w świadomości klienta. Skupienie się na doborze odpowiedniej kolorystyki, typografii, a zatem stworzenie indywidualnego stylu marki to najważniejszy punkt strategii. Gdy identyfikacja wizualna marki zostanie opracowana, będzie można ją wykorzystywać w praktyce we wszystkich działaniach marketingowych przedsiębiorstwa.


Klient w centrum - jak zdobyć przewagę konkurencyjną?

Stawianie potrzeb i wymagań potencjalnego klienta na pierwszym miejscu jest najważniejsze. Myśląc tak jak on, można w pewnym stopniu przewidzieć jego zachowania, a następnie odpowiedzieć na nie poprzez swoją ofertę. Przewagę nad konkurencją zdobywa się poprzez wdrażanie takich rozwiązań, które mają za zadanie zapewnić jeszcze większą wygodę użytkownikom. Być może konkurencja nie oferuje sprzedaży wysyłkowej, a ta jest wyczekiwana przez klientów. To dobry przykład potrzeby konsumenckiej, która nie została jeszcze zaspokojona. Dla przedsiębiorcy podobna przestrzeń jest szansą tak dużą, że aż szkoda jej nie wykorzystać.
Kommentare


bottom of page