POLPHARMA - rebranding
Rebranding systemu opakowań leków na receptę
W obliczu zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian w systemie prawnym oraz w odpowiedzi na sygnały płynące ze środowiska farmaceutów Grupa Polpharma postanowiła wdrożyć nowy system opakowań leków na receptę. Celem projektu było zwiększenie czytelności opakowań, minimalizacja ryzyka pomyłek w aptece i dzięki temu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.
Na poziomie jednostkowego opakowania (i zarazem całego systemu) zastosowaliśmy zasadę kontrastu między kolorami – bazową dla wszystkich opakowań bielą i kolorem motywu graficznego – diamentu, zarówno na froncie opakowania jak i w jego górnej części. Ten element jest szczególnie ważny dla farmaceutów, którzy przekazują lek pacjentowi. Dziennie w każdej polskiej aptece wydaje się średnio 186 opakowań leków na receptę, które najczęściej trzymane są w szufladach. Farmaceuta, jak każdy inny odbiorca podlega automatyzacji procesu fiksowania spojrzenia, dlatego eliminowanie ryzyka pomyłki przy wydawaniu leku musi się zacząć na poziomie górnej części projektu opakowania – grzbietu widocznego podczas trzymania leku w szufladzie.
Lewy, górny róg opakowania jest zarezerwowany dla bardzo istotnej informacji – nazwy leku. Ponieważ w takim projekcie należy żonglować między kilkoma elementami o równej ważności – dawka leku (informacja równie krytyczna dla pacjenta) została wybita na kolorowym diamencie. Mamy więc mocny element barwny i kontrast. Nie sposób zastosować w tym przypadku zasady centralnej fiksacji – mamy tu do czynienia z systemem o ponad 300 opakowaniach, w których nazwy widoczne na opakowaniach muszą być stosowane zgodnie z tekstem rejestracyjnym leku. Projektanci nie mają komfortu stosowania wyłącznie sprawdzonych zasad i muszą brać pod uwagę szereg zmiennych. W przypadku systemu Polpharmy ta umiejętność balansowania została doceniona, a opakowania znalazły się w finale konkursu Dobry Wzór 2019.