top of page

Co to jest branding?


co to jest branding?

Każdy przedsiębiorca tworzący własną firmę musi liczyć się z tym, że powinna ona posiadać własną, unikatową osobowość. Firma, która wyróżnia się w jakiś sposób, ma szansę trafić do świadomości klientów. Na wizerunek mogą wpływać różne elementy - kolorystyka marki, ciekawe opakowania produktów, wyjątkowy sposób podejścia do klientów, działania zgodne ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. To również chwytliwe hasło reklamowe, które przyciągnie uwagę odbiorców. Dlaczego warto dbać o te elementy w rozwoju firmy i czym jest branding?


Co to jest branding?


Wiele osób zastanawia się - branding, co to znaczy? To pojęcie wywodzące się z promocji oraz marketingu. Możemy zaliczyć do niego szereg działań, których celem jest stworzenie spójnego charakteru marki, jej osobowości oraz wyróżnienie na tle konkurencji. Każda marka działająca na rynku musi posiadać własną nazwę, hasło reklamowe, a także kojarzące się z nią elementy promocji. Czy branding jest konieczny? Podejmowanie tego typu działań marketingowych jest jedynym sposobem na pozyskanie klientów, zainteresowanie ich własną marką oraz sprzedawanymi usługami lub produktami.


Branding jest szczególnie ważny w momencie, kiedy dopiero wchodzimy na rynek. Zdobywamy wówczas nowych klientów i musimy przekonać ich do tego, że nasze usługi są warte uwagi i lepsze niż konkurencji. Branding może okazać się również pomocny w momencie, gdy ruszamy z nowym projektem, otwieramy nowy punkt naszej firmy lub startujemy z nową kolekcją - wtedy, kiedy chcemy wyróżnić nowy etap w naszej działalności. Przygotowanie specjalnych materiałów promocyjnych przyciągnie uwagę klientów i zachęci ich do sprawdzenia naszej oferty.


Twoja firma nie osiąga zadowalających Cię efektów, nie sprzedajesz tyle produktów, ile byś oczekiwał? Być może przyczyną takiej sytuacji jest nieskuteczny branding Twojej marki. W czasie gdy konkurencja na rynku jest ogromna, klienci wybierając produkty, zwracają uwagę na to, co sobą reprezentuje dana marka. Mogą to być takie elementy, jak ekologiczne opakowania, otwartość działań, naturalność czy działanie w zgodzie ze środowiskiem. Oczywiście liczy się również jakość świadczonych usług, być może to one wyróżniają się na tle konkurencji - wtedy warto o tym poinformować klientów.


Co składa się na branding?


Branding to proces długoterminowy, nie można stworzyć brandu i na tym poprzestać. Wszystkie działania, które podejmowane są przez firmę, muszą iść w zgodzie z ustalonymi ramami marki. Tylko wówczas będzie ona wiarygodna dla klientów, a Ci będą utożsamiać się z wartościami przekazywanymi przez markę. Co to znaczy branding i jakie elementy składają się na całość działań? Warto tutaj zaznaczyć, że oprócz wszystkich znanych elementów, nie można dokładnie określić, gdzie kończy się branding. Zakres podejmowanych działań zależy od osób pracujących nad wykreowaniem wizerunku marki oraz ich pomysłów. Można ograniczyć się do minimum lub zaplanować złożone kampanie mające na celu umacnianie wizerunku marki.


Do podstawowych elementów zaliczanych do brandingu wliczyć można chwytliwą nazwę marki oraz hasło reklamowe. To one bezpośrednio kojarzone są z danym przedsiębiorstwem. Warto przemyśleć te elementy- będą przez długie lata kojarzone z przedsiębiorstwem, dobrze więc wybrać coś, co bezpośrednio łączy się z profilem działalności. Na branding składa się również łatwe do zapamiętania oraz ciekawe logo, a także kolorystyka marki, która będzie wykorzystywana podczas przygotowywania materiałów reklamowych oraz biurowych. Ważne, aby wszystkie elementy wykorzystywane do promocji firmy były spójne oraz zawierały logo marki.


Branding to również niezwykle ważne narzędzie służące do promocji w internecie. Jeżeli posiadamy własną stronę internetową pamiętajmy, aby identyfikacja wizualna, układ treści był zgodny z przygotowanymi wcześniej elementami brandingu. Jeżeli dodajemy zdjęcia oraz wpisy blogowe - korzystajmy z tej samej kolorystyki, szablonów, dostosujmy sposób komunikacji z klientem. Warto być konsekwentnym w działaniach - w taki sposób pracuje się o wiele łatwiej, a do tego klienci wiedzą, czego się po nas spodziewać. Marka powinna prezentować stabilne wartości oraz content- w ten sposób klienci przywiązują się do naszej marki oraz produktów.


Dlaczego branding jest tak ważny?


Wiemy już, co znaczy branding, warto odpowiedzieć więc na pytanie, dlaczego jest tak ważny. Działania mają na celu budowanie lojalności oraz zaufania do marki. Branding pomaga nakierować odbiorców na konkretne przekazy informacyjne - pozwala na wyróżnienie tych cech, które są ważne dla danej marki. W jaki sposób przeprowadzić działania brandingowe? Najlepiej odpowiednio je zaplanować, tak aby podejmowane były zgodnie z harmonogramem. Warto zatrudnić również profesjonalną agencję, która posiada bogate doświadczenie w przygotowywaniu brandu dla nowo powstających firm. To gwarancja sukcesu i spójnego contentu, który będzie prezentowany klientom.

Comments


bottom of page